Japonsko
1 ledna, 2021 0 Od Dovolenkář DodoJaponsko
Země vycházejícího Slunce. Japonsko je fascinujícím místem pro všechny typy cestovatelů – naleznete zde poutní stezky třeba na horu Fuji, nádhernou a rozmanitou přírodu, lyžařská střediska, starodávné chrámy, bohatou místní kuchyni nebo sledování velryb v oceánu. Tato země má také vysoce pokročilou přepravní infrastrukturu a cestovat tak po zemi je jedna radost.
Japonsko rozhodně nestihnete poznat celé během jedné cesty, doporučujeme ho proto navštívit vícekrát a prozkoumat tak všechny kouty této nádherné země, která má rozhodně co nabídnout.
Základní informace
Měna | japonský jen ¥ (JPY) | ||||
---|---|---|---|---|---|
Aktuální kurz měny |
|
||||
Úřední jazyk | japonština | ||||
Časový posun | ❄️ ️️+8 hodin ☀️ +7 hodin |
Dokumenty potřebné pro vstup do země
Čeští a slovenští občané mířící do Japonska s pobytem do 90 dnů mohou cestovat bez víza pouze s cestovním pasem platným ještě minimálně 2 měsíce po návratu ze země.
Pro pobyty starší 90 dnů je potřeba zažádat na Japonském velvyslanectví v Praze o dlouhodobé vízum.
V letadle či po příletu do Japonska dále vyplníte imigrační dotazník. Budou Vám také odebrány otisky prstů a pořídí si Vaši digitální fotografii.
Doporučené destinace
Hiroshima
Po pádu první atomové bomby se stalo město celosvětově známým. Ničivá síla bomby byla obrovská a zničila téměř vše v okruhu dvou kilometrů.
Po válce bylo vynaloženo velké úsilí na obnovu města. Původní předpovědi o neobyvatelnosti města byly naštěstí mylné. Zničené historické památky jako hrad Hirošima a zahrada Shukkeien byly zrekonstruovány a v centru města byl vybudován park odrážející aspirace znovuzrozeného města: Park Památníku míru.
Kjóto
Růžové okvětní lístky třešní poletujících v jemném vánku, zurčení vody prostupující tichem kamenných, zenových zahrad, dvojice elegantně oblečených gejš obcházejících tradiční dřevěné čajové domy…
Kyoto je tradiční představou japonské minulosti. Od roku 794 do roku 1868 bylo hlavním městem Japonska. Kyoto v této době významně vzkvétalo jako centrum japonské kultury, umění a vzdělávání. Díky respektu k historii tohoto města není divu, že města ročně navštěvují toto japonské impérium miliony turistů.
Osaka
Osaka je třetím největším městem Japonska a byla prvním známým japonským hlavním městem (pod názvem Naniwa). Kouzlo Osaky spočívá v její unikátnosti a spontánnosti. Restaurace a obchody s billboardy ohromných krabů, sushi a další lákající tabule lemují ulice Dotonbori. Hned vedle naleznete Shinsaibashi, obchodní ulici zaplněnou různými druhy obchůdků a větších obchodních center prodávající téměř vše na co si jen vzpomenete. Pokud navštívíte Tsutenkaku nebo Shinsekai naleznete ještě více místních restaurací, barů a obchodů, které Vám ovšem nabídnou hlubší dojem Osaky.
Sapporo
Sapporo je největším městem Hokkaida a zároveň pátým největším v Japonsku. Jedná se o jedno z mladších měst. V roce 1857 žilo ve městě jen 7 lidí. Město bylo vybráno za administrativní centrum Hokkaida na začátku období Meiji a teprve pak začalo být aktivně budováno.
V roce 1972 se zde konaly zimní Olympijské hry. V současnosti je město známé pro svůj ramen, pivo a pravidelný zimní festival konaný v únoru.
Tokio
Tokio je hlavním městem Japonska a s více než 38 miliony obyvatel (s aglomerací) je nejvíce zalidněnou metropolí světa. Patří mezi jednu z 47 japonských prefektur. Součástí Tokia jsou také Boninské ostrovy (Ogasawara Islands) a Izu.
Dnešní Tokio nabízí zdánlivě neomezené možnosti v oblastech nakupování, zábavy, kultury a gastronomie. Městskou historii zde nejvíce oceníte například v Asakuse a v mnoha výtečných muzeích, historických chrámech a zahradách. V Tokiu také naleznete mnoho parků a dalších zelených oblastí, a to buď v centru města anebo na jeho okrajích, kam se dostanete velice snadno a rychle zdejší excelentní železniční dopravou.
Dodova příručka
Dodovy zajímavosti
- Smrkání je pro Japonce osobní záležitost, a proto na veřejnosti nikdy nesmrkají a raději „popotahují".
- Pokud dáte japonskému číšníkovi dýško, hrubě ho urazíte. A to z toho důvodu, že mu tím dáte najevo, že jste víc než on.
- Téměř všichni Japonci jí sushi alespoň jednou denně.
- Japonci konzumují rýži téměř ke každému jídlu, a to včetně snídaně.
- Jeden Japonec sní průměrně 70 kg ryb ročně.
- Japonská vláda se stará o bezdomovce, tak dobře, že na ulici nejdou rozeznat od ostatních.
- Japonci patří k nejpracovitějším národům. Průměrný Japonec stráví v práci 12-14 hodin denně (smrti z přepracování se zde říká „Karoshi").
- V Japonsku najdete automat úplně na všechno. Jenom těch na pití je v celé zemi přes 5,5 milionu.
- Dříve bylo obvyklé, aby si žena po rozchodu zkrátila vlasy.
- Podle starých zvyklostí by si měl muž na důkaz omluvy oholit hlavu.
Japonská kuchyně čítá nespočetné množství pokrmů a je nemožné je všechny vyzkoušet během jediného dne. Když se pokusíme vybrat jen ty nej, máme i tak dlouhý seznam na který patří například:
Sushi
Kdo by neznal japonské rýžové rolky v řase plněné typicky mořskými plody jako je tuňák, losos, úhoř, chobotnice. Počítejte ovšem s tím, že v Japonsku nenarazíte na sushi plněné avokádem nebo kuřecím masem, které nejsou tradiční japonskou ingrediencí.
Ramen
Ramen je ekvivalentem pozdního kebabu. Ramen seženete v Japonsku v jakoukoli hodinu. Hlavními ingrediencemi této polévky jsou čínské pšeničné nudle, masový nebo rybí vývar, tří základních ochucovadel ramenu (sůl, sojová omáčka a miso) a topingu kterým obvykle bývá vepřové maso, sušená mořská řasa a vařená vejce.
Tonkatsu
Řízek kupodivu znají i zde. Podávají ho ovšem v tamním typickém aranžmá – s rýží a najemno pokrájeným zelím. Poprvé se údajně podával v jedné z tokijských restaurací roku 1899 jako verze evropského receptu.
Green Tea / Matcha
Tradiční japonský čaj, jehož příchuť naleznete v Japonsku v téměř čemkoli od pudinků přes sušenky, zmrzliny, čokoládu až po mochi a dokonce i croissanty.
Dango
Snad nejznámější japonská sladkost. Sladké japonské kuličky z rýžové mouky plněné od různých druhů past až po čerstvé ovoce podávané na dřívku okouzlí snad každého.
Ano – Hai [haj]
Ne – Iie [ije]
Děkuji – Arigato [arigato]
Prosím Vás – Sumimasen [sumimasen]
Dobré ráno – Ohayo gazaimasu [ohajó gozajmas]
Dobrý den – Konnichiwa [koničiva]
Dobrý večer – Konbawa [konbawa]
Sbohem / Na shledanou – Sayounara [sajónara]
Nerozumím – Wakarimasen [vakarimasen]
Pomoc! – Tasukete! [taskete]
Kolik to stojí? – Kore wa ikura desu ka? [kore va ikura deska?]
Kde je … ? – … wa doko desu ka? [… wa doko deska?]
– vlaková stanice – Eki [eki]
– autobusová stanice – Basutei [basutej]
– stanice metra – Chikatetsu no eki [čikatetsu no eki]
Můžete mě vyfotit, prosím? – Shashin o totte moraemasen ka? [šašin o tote moraemasen?]
Berete kreditní karty? – Kurejitto kado wa tsukaemasu ka? [kredžito kádo va tsukaemaska?]