New York

New York

11 ledna, 2022 0 Od Dovolenkář Dodo

New York

(USA)Jedno z neznámějších a nejlidnatějších měst v USA se nachází na jižním výběžku státu New York na ústí řeky Hudson do Atlantského oceánu. Město bylo založeno Nizozemci v roce 1625 a v roce 1664 se dostalo do rukou Angličanům. Následně byl po dobu pěti let hlavním městem USA. Kvůli velkému ruchu dostal přezdívku „Město, které nikdy nespí“ nebo „Big apple“. Město má bohatou historii i díky nechvalným událostem, jako je Krach na newyorské burze v roce 1929, který se stal největším krachem na burze v dějinách lidstva, nebo teroristickým útokem 11. září 2001, kdy došlo k leteckému náletu na mrakodrapy Světového obchodního centra, ve kterých následně zahynulo skoro 3 tisíce lidí. New York je město mnoha tváří a je velmi charakteristické pro svou architekturu, historii, městský život, kulturu, cestovní ruch, média, sport, kriminalitu, politiku, školství, ekonomiku i dopravu.

Základní informace

Měna americký dolar $ (USD)
Aktuální kurz měny
USD USD změna
Úřední jazyk angličtina
Časový posun ❄️ - 6 hodin
☀️ - 6 hodin
Délka letu > 13 hodin

Nabídka letenek a ubytování

Booking.com

Vhodná doba k návštěvě

Led Úno Bře Dub Kvě Črv Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
-0,3 °C
0,9 °C
5,8 °C
11,4 °C
17,1 °C
22,0 °C
24,9 °C
24,2 °C
20,1 °C
14,2 °C
8,7 °C
2,6 °C

Do New Yorku se dá cestovat po celý rok. Počasí je zde velmi podobné jako u nás a na městskou turistiku není potřeba konkrétní počasí. Doporučujeme však se vyvarovat letním měsícům, kdy jsou zde nejvyšší ceny. Komu nevadí nižší teploty, je ideální město navštívit v zimě, kdy jsou ceny nejnižší. V období listopadu, a hlavně prosince, si navíc vychutnáte pravou americkou vánoční atmosféru, neboť krásně osvětlený New York doslova žije předvánočním časem a vánoční duch na vás dýchne opravdu odevšud.

Z letiště do centra

Vysokorychlostní vlak ​Metro

Na toto letiště lítá nejvíce spojů z Evropy. Do centra je nejlepší použít metro, kde jednorázová jízdenka vyjde na 2,75 USD, je však nutné mít Metro Card.

Vysokorychlostní vlak ​Vlak

Z terminálu se dopravte vláčkem Air Train na blízkou vlakovou stanici Newark Liberty Airport a odtutd pokračujte vlakem NJ Transit. Cesta vám zabere 40 minut a zaplatíte za ni 13 USD.

Autobus Vysokorychlostní vlak ​Autobus a ​metro

Do centra se z letiště dostanete pouze autobusem linky Q70, kterým dojedete na stanici metra „Jackson Heights“, odkud se následně metrem dostanete do centra. Celá cesta vás vyjde na 5,50 USD a zabere zhruba 65 minut.

Autobus ​Autobus

Pokud přistanete na tomto letišti, odveze vás odtud autobus Stewart Airport Express na nádraží Port Authority. Autobus čeká na přistání letadla. Cesta potrvá 90 minut a jízdenka stojí 20 USD.

🚗Zapůjčení automobilu

Auto je volba, která je dostupná během celého roku. Najdete zde jak mezinárodní společnosti zapůjčující vozy, tak i menší místní podniky.

Zarezervovat vozidlo můžete online například zde:

Doprava v destinaci

Pro cestování po městě je potřeba za 1 USD zakoupit Metro Card (lze použít na více prostředků městské hromadné dopravy) a dobít si na ni hotovost.

  • 2,75 USD: jednorázové jízdné
  • 33 USD: 7denní jízdné
  • 127 USD: 30denní jízdné

Newyorské metro se skládá z 25 linek, které jsou od sebe odlišeny písmeny a barvami. Po Manhattanu hodně z nich jezdí po společné trase a rozdělují se až do ostatních čtvrtí. Metro je v provozu 24 hodin denně a hlavní linky jezdí každých 5 minut.

Autobusy jsou značeny písmeny a číslem, kde písmeno vždy značí oblast, ve které jezdí:

  • M = Manhattan
  • Bx= Bronx
  • B = Brooklyn
  • Q = Queens
  • S = Staten Island

Číslo poté znamená konkrétní linku. Při nástupu stačí strčit kartu do validátoru, který ji načte a vrátí. Všechny zastávky jsou na znamení, a pokud chcete vystoupit, musíte zatahat za žlutá provázek u oken nebo stisknout tlačítko „Stop“.

Mezi Roosveltovým ostrovem a 53. ulicí a 2. Avenue jezdí zhruba každých 15 minut lanovka, která je v provozu od 6:00 do 2:00 (v pátek a sobotu do 3:30). Na lanovku nutno využít Metro Card.

Ferry: Po New Yorku se lze přepravovat i lodí. Podél východní strany Manhattanu aktuálně jezdí 6 lodních linek, na které ovšem neplatí Metro Card. V doku jsou umístěné automaty, ve kterých lístek stojí 2,75 USD na jednu jízdu.

Loď na Staten Island: Tato speciální loď jezdí ostrov Staten Island každých 30 minut a je zdarma. Po cestě navíc poplujete podél Sochy svobody a naskytne se vám tak na sochu krásný pohled.

Ikonické žluté taxíky najdete po celém Manhattanu. Pokud budete potřebovat rychlý transport, stačí mávnout. Základní taxa je 3 USD a následně 0,5 USD za každých 300 metrů. Platit lze v hotovosti i kartou.

Auto je volba, která je dostupná během celého roku. Najdete zde jak mezinárodní společnosti zapůjčující vozy, tak i menší místní podniky.

Zarezervovat vozidlo můžete online například zde:

Zajímavá místa

socha-svobody

Socha svobody

4.7/5

Nejznámější socha na světě a symbol New Yorku a někdy i celé Ameriky je Socha svobody, kterou v roce 1776 věnovala Francie, aby tím vyjádřila podporu americkým osadníkům v boji za nezávislost. Tento symbol svobody stojí na ostrůvku Liberty Island a patří mezi nejvyhledávanější památky. K soše se dostanete při zakoupení lístků pouze na webu a rezervace je potřeba provést alespoň 3 měsíce dopředu. Lístky zahrnují i lodní přepravu z přístavu v Battery parku a lodě jezdí každých 15–20 minut od 8:00 do 16:00.

Vstupy:

19,25 USD
(Liberty Island a Ellis Island)
22,25 USD
(navíc vstup do korunky)

Vstupné je třeba rezervovat alespoň tři měsíce dopředu.

Central Park

4.8/5

V horní polovině Manhattanu se nachází nejznámější městský park na světě, který má za úkol alespoň trochu udržet přírodu v mrakodrapové zástavbě města. V parku se nachází uměle vybudovaná jezírka, mosty, chodníčky, bruslařské stadiony a menší zoo. Park je ideálním místem běžce, cyklisty, bruslaře a v zimě i sáňkaře. Zároveň toto místo lidé často využívají k relaxaci či piknikům.

Times Square

4.7/5

Toto náměstí zná snad každý, kdo rád kouká na americké filmy. Nejznámější americké náměstí je plné světelných billboardů a reklam a sídlí zde největší firmy světa. Tyto reklamní prostory navíc jsou nejžádanějšími americkými reklamními prostorami vůbec. Cena za reklamu na jeden den začíná na 5 000 USD u nejmenších ploch a šplhá až ke 100 000 USD za ty největší plochy. Zajímavostí je, že náměstí se dříve jmenovalo Longacre Square a na Times se přejmenovalo až v roce 1904, kdy se sem přestěhoval místní deník New York Times, po kterém dostalo název.

brooklyn-bridge

Brooklynský most

4.8/5

Tento ikonický most spojuje Manhattan s Brooklynem. Otevření proběhlo v roce 1883 a měří půl kilometru. Celý most lze přejít pěšky. Z mostu se navíc naskytne skvělý pohled na zástavbu mrakodrapů. 

chinatown

Chinatown

4.6/5

Pokud byste chtěli navštívit čtvrť, která svou kulturou a vzhledem je úplně odlišná od té newyorské, určitě byste měli zavítat do Chinatown. Přes stotisíc zde žijících Číňanů si čtvrť uzpůsobilo podle sebe a doslova přenesli Čínu do USA. Ve čtvrti se nacházejí čínské restaurace a obchůdky, navíc zde ve vzduchu vanou ony podivné čínské pachy. Kromě čínské čtvrti můžete najít v New Yorku i Little Italy, Koreatown nebo dokonce i Československou čtvrť a spoustu dalších. 

rockefeller-center

Rockefeller Center

4.8/5

Na tomto místě na vás čeká hned několik památek najednou. V rozsáhlém komplexu devatenácti budov se nachází The Channel Gardens, Top of The Rock Observation Deck, NBC Studios, Radio City Music Hall, v zimě i zimní kluziště a během vánočního času i vánoční strom. Do některých budov si lze zaplatit vstup a některé jsou dokonce zdarma.  

Možnosti a ceny ubytování v destinaci

Booking.com

Dodova příručka

Dodovy zajímavosti

V New Yorku se setkáte s kuchyněmi z celého světa. Můžete si zde koupit speciality z každého koutu světa. Jídla typická pro New York pocházejí z italské, anglické, asijské nebo židovské kuchyně. Místní se nejraději občerstvují ve fastfoodech.

Hot dog

Na párek v rohlíku (tedy spíše žemli) narazíte na každém rohu. Pro americké obyvatelstvo často představuje každodenní občerstvení, neboť nemají moc času se někde zastavovat na oběd. Setkat se můžete hned s několika variantami. 

American style pizza

Místní pizza se od té italské liší svými tlustými a křupavými okraji, které jsou však krásně nadýchané a uprostřed měkké. Na tuto pizzu se nejčastěji dává pouze rajčatové sugo a mozzarella.

Špagety s masovými koulemi

Špagety sice pocházejí z Itálie a masové koule ze skandinávské oblasti. Přesto právě v USA došlo ke kombinaci těchto surovin a vzniklo z toho tak pro zdejší neodmyslitelné jídlo.

Vejce Benedik

Podle místních vznikl tento recept právě tady. Jedná se o zastřené vejce, které se společně se šunkou poklade na plátek pečiva (nejčastěji snídaňový muffin) a následně se přelije holandskou omáčkou.

Ano – Yes [jes]
Ne – No [nou]
Děkuji – Thank you [fenk jů]
Prosím Vás – Excuse me [ixkjůz mí]
Dobré ráno – Good afternoon [gud áft(r)nůn]
Dobrý den – Hello [helou]
Dobrý večer – Good evening [gud ívning]
Sbohem / Na shledanou – Goodbye [gudbáj]
Nerozumím – I don’t understand [aj dont andrstend]
Pomoc! – Help! [help]
Kolik to stojí? – How much does it cost?  [hau mač das-it kost]
Kde je … ? – Where is … ? [vér is]
– vlaková stanice – Train station [t(r)ejn stejšn]
– autobusová zastávka – Bus station [bas stejšn]
– stanice metra – Subway station [sabvej stejšn]
Můžete mě vyfotit, prosím? – Can you take a picture of me, please? [ken jů tejk e pikčr of mí, plís]
Berete bankovní karty? – Can I pay by credit card? [cen aj pej baj kredit kart]

Možnosti a ceny ubytování v destinaci

Booking.com

Najděte si svou vysněnou dovolenou

Najděte si svou vysněnou dovolenou