Sydney

Sydney

13 ledna, 2022 0 Od Dovolenkář Dodo

Sydney

(Austrálie)Sydney je největším městem v Austrálii a hlavním cílem lidí cestujících do této země. Oto obrovské město se rozkládá podél členité zátoky a skalnatého pobřeží Tichého oceánu. Díky tomu je voda v Sydney hlavní přírodní dominantou. Nechybí ani parky, které jsou vhodné pro celoroční trávení času s výhledem na ikonickou budovy Opery. Odpolední čas lze trávit na několika plážích, jimž vévodí světoznámá surfařská Bondi Beach. Večer se zde můžete těšit na živou čtvrt Haymarket s bary, hospůdkami a tržišti. Díky této komplexnosti se tu nebudete nudit v žádnou denní dobu.

Základní informace

Měna australský dolar (AUD)
Aktuální kurz měny
AUD AUD změna
Úřední jazyk nemá oficiální jazyk
(angličtina)
Časový posun ❄️ + 10 hodin
☀️ + 8 hodin
Délka letu > 27 hodin

Nabídka letenek a ubytování

Booking.com

Vhodná doba k návštěvě

Led Úno Bře Dub Kvě Črv Čvn Srp Zář Říj Lis Pro
22,8 °C
22,6 °C
21,3 °C
18,8 °C
15,8 °C
13,6 °C
12,7 °C
13,5 °C
16,0 °C
18,0 °C
19,7 °C
21,4 °C

V Sydney je hlavní sezóna mezi říjnem a dubnem, ovšem bez problému lze po zemi cestovat celoročně. Léto zde probíhá ve chvíli, kdy je u nás zima a teploty se tu během roku dost liší. V období mezi listopadem a březnem se tu pohybují teploty mezi 23 a 27 °C s častými extrémy nad 30 °C. V zimě (naše léto) se pohybují teploty kolem 15 °C.

Z letiště do centra

Vysokorychlostní vlak Vlak

Nejrychleji se z letiště do centra dostanete vlakem linky T8. Cesta trvá 14 min a vlak jezdí od 5:00 do půlnoci každých 5–10 minut. Doporučujeme koupit na letišti hned kartu Opal Card a dobít si na ni kredit (kartu kupujte v trafice v terminálu, kde stačí dobít 10 AUD, nikoli na pokladně, kde je minimum na dobití 35 AUD). Více informací naleznete zde.

Doprava v destinaci

V Sydney je dobře rozvinutý systém MHD, leč občas složitý.

Nákup jízdného probíhá dvěma způsoby. Prvním způsobem je platba bankovní kartou, kdy se cena jízdného určuje podle dané jízdy. Nevýhodou však je absence platebních terminálů v autobusech. Druhou a lepší variantou je kartička Opal Card, na niž si stačí dobít zvolenou sumu, která musí být alespoň 10 AUD (na letišti v pokladně minimálně 35 AUD. Jízdné se opět strhává podle ujeté vzdálenosti, ale značně se liší (během dopravní špičky zaplatíte víc, o víkendu naopak méně, méně také pokud přestupujete). Obecně jízda vlakem vyjde od 2,20 AUD do 3,50 AUD a trajektem 6 AUD. Za jeden kalendářní den se však z kartičky nikdy nestrhne částka vyšší než 15,80 AUD. V neděli je limit maximální částky za MHD pouhých 2,70 AUD. Týdenní limit je poté 63,2 AUD, nezapočítává se do něj však cesta na a z letiště.

Sydney disponuje 8 městskými vlakovými linkami (T1–T8), které zajíždějí do centra. Každá linka má intervaly zhruba 15–20 minut a jezdí od 4:30 do půlnoci (v noci z pátku na sobotu až do 1:30). Kartu je nutné označit při vchodu a východu nástupiště. Více informací zde.

Linka metra byla v Austrálii otevřena teprve v roce 2019. Turisty zatím příliš využívaná není. Do budoucna se však plánuje rozšíření stanic. Kartu stačí načíst při vstupu a výstupu z nástupiště. Více informací zde.

Kvůli členitému pobřeží a spoustou zálivů a ostrůvků patří do aucklandské hromadné dopravy i trajekty, které vyplouvají z centrálního přístavu Downtown Terminal. U každé trasy se ceny liší a kompletní ceník najdete zde.

Pokud budete využívat zdejší MHD častěji, vyplatí se vám za 10 AUD pořídit kartu, na kterou lze následně dobíjet libovolné částky. Kartu lze využít na všechny prostředky hromadné dopravy včetně trajektů a ceny jsou o něco nižší.

V autobuse lze využít pouze Opal Card nebo jednorázové jízdné, které stojí u řidiče 2,80 AUD při jízdě do 3 km, 4,40 AUD při jízdě do 8 km a 5,80 AUD při jízdě nad 8 km. Nastupuje se vždy předními dveřmi. Více informací zde.

V Sydney se nachází pouze jediná tramvajová linka, která jezdí od hlavního nádraží Central až do čtvrti Pyrmont. Následně trasa vede na západ do obytných čtvrtí. Systém je označován jako “Light-rail”, slovu “tramvaj” moc místních nerozumí. S označováním karet je to zde stejné jako u vlaku a kompletní informace najdete zde.

Po městě se samozřejmě můžete přepravovat i pomocí taxi služby. Základní taxa při nástupu činí 4,60 AUD a za každý ujetý kilometr zaplatíte 2,25 AUD.

Zajímavá místa

sydney-opera

Sydneyská opera

4.7/5

Jedna z nejslavnějších a nejznámějších stavem 20. století, která je navíc ikonou města i celé Austrálie, vyniká neobvyklým designem, kdy střecha připomíná námořní plachty.  Otevřena byla v roce 1973 a od roku 2007 je zapsána na seznamu UNESCO. Za návštěvu však stojí i její vnitřní prostory. Představení probíhá 1–4x denně a vstupenky doporučujeme zakoupit s několikadenním předstihem online.

Ceny:

cenové rozpětí se pohybuje mezi 50 400 AUD

Bondi Beach

4.6/5

Asi 7 km od centra města se nachází jedna z nejslavnějších městských pláží. Tato vzorně udržovaná pláž je zhruba kilometr dlouhá a pokrývá ji jemný písek. Vhodná je nejen pro surfaře, kteří si zde díky ideálním vlnám přijdou na své, ale i pro běžné rekreanty, které zaujme zdejší zázemí. Oceán je vhodný pro koupání a zábavu. Dále od břehu totiž hrozí nebezpečí od spodních proudů. Uprostřed pláže se nacházejí převlékárny a plastové skříňky na úschovu zavazadel.

Ceny:

2 AUD / 24 hodin

harbour-bridge

Harbour Bridge

4.7/5

Most, jež spojuje Central Business District s oblastí North Shore, je další dominantou Sydney. Most s ocelovým obloukem a dvěma kamennými pilíři se klene nad zátokou ve výšce 134 metrů a je dlouhý přes jeden kilometr. Využívá se pro pěší, železniční i silniční dopravu. Netradičním zážitkem je možnost přejít most po ocelové konstrukci, odkud se naskytne nádherný výhled na město. Možnost rezervace online zde.

Ceny:

168 AUD
(všední dny)
188 AUD
(víkend)

Možnosti a ceny ubytování v destinaci

Booking.com

Dodova příručka

Dodovy zajímavosti

Australská kuchyně není tak bohatá jako ta evropská, přesto však stojí za vyzkoušení. Velkou oblibu zde má grilování, a proto doporučujeme vyzkoušet klokana na grilu. Dále jsou tu velice oblíbené brunche (snídaňo-oběd), které budou vyhovovat lidem, kteří si rádi přispí. Jelikož jde o přímořské město, často se zde setkáte s pokrmy z čerstvých ryb. Z mas je to kromě již zmíněného klokana také jehněčí a hovězí. Ze zeleniny se velmi používá červená řepa. Dále doporučujeme vyzkoušet zdejší slané koláče plněné mletým masem.

Fish and chips

Velmi oblíbené je zde jídlo pocházející z británie. Smažená čerstvá australská ryba dle výběru v těstíčku s hranolky a dresinkem. Na jídlo narazíte na každém rohu a je to typickým jídlem z fast foodu. 

Vegemite

Kvasnicová pomazánka, kterou seženete témeř v každém obchodu. Nejčastěji se maže na kus pečiva (opečený toast), ale doporučujeme začít s menší dávkou, neboť jsou kvasnice velmi cítit.

Lam Cutles

Středně propečené jehněčí kotlety, které se následně přelijí vlastní šťávou.

Roast Lamb

Zapečené jehněčí maso se zeleninou a kumara, což jsou místní sladké brambory.

Pavlowa

Pečený dort z vyšlehaných bílků, který se následně ozdobí ovocem a šlehačkou.

Ano – Yes [jes]
Ne – No [nou]
Děkuji – Thank you [fenk jů]
Prosím Vás – Excuse me [ixkjůz mí]
Dobré ráno – Good afternoon [gud áft(r)nůn]
Dobrý den – Hello [helou]
Dobrý večer – Good evening [gud ívning]
Sbohem / Na shledanou – Goodbye [gudbáj]
Nerozumím – I don’t understand [aj dont andrstend]
Pomoc! – Help! [help]
Kolik to stojí? – How much does it cost?  [hau mač das-it kost]
Kde je … ? – Where is … ? [vér is]
– vlaková stanice – Train station [t(r)ejn stejšn]
– autobusová zastávka – Bus station [bas stejšn]
– stanice metra – Subway station [sabvej stejšn]
Můžete mě vyfotit, prosím? – Can you take a picture of me, please? [ken jů tejk e pikčr of mí, plís]
Berete bankovní karty? – Can I pay by credit card? [cen aj pej baj kredit kart]

Možnosti a ceny ubytování v destinaci

Booking.com

Najděte si svou vysněnou dovolenou

Najděte si svou vysněnou dovolenou